Introduction to the world of brushes
- Tereza Tošovská
- Dec 9, 2020
- 4 min read
Every artist-beginner is surely wondering how to start on the right path of the art world and, above all, how to choose the right equipment for their future artistic work. But it's not rocket science, believe me.
The first step is to determine how and with what I want to create art. Some choose to paint (draw) with a charcoal or pencil, others with paints (whether it is watercolor, oil, or my favorite acrylic paint). The next step is to choose the right base material to paint on. I will cover all the steps in other articles, to which you will find links down below, but now I want to focus on the most basic topic and that are the brushes. Before we start by dividing them according to their shape and method of use, we must first get to know them properly.
The parts of the brush or Get to know your brush
Every brush is consists of three parts - a bristle (or tuft), ferrule and handle.

The bristles are syntetic or natural.
The syntetic bristles are made mostly of taklon or from polyester. Taklon is specially modified nylon filaments. Turpentine and thinners contained in oil paints can destroy some synthetic bristles, so the use of natural bristles is preferred. Conversely, painters who paint with a water-based paints increasingly prefer synthetic bristles over the natural ones.
Natural bristles are made from an animal fur. The most commonly used bristles are obtained from sables or hogs. Other animals can be, for example, squirrels, goats, ponies or badgers. The choice of bristles, of course, depends on the fineness of the animal's fur. Natural bristles must therefore be further divided into those with soft hair (eg reindeer or squirrel hair) and those with coarse hair (eg hog hair).

Natural hair, like sable, has a fine tapered point and a belly. The natural belly shape allows the brush to hold more water and paint, or other media, and spread color evenly. Natural hair is ideal for thin applications of paint and for detail work.

Bristle is a stiffer, coarse, natural hair that often has flagged tips. Flagged tips are like split ends and hold more color. Bristle is great for basecoats, heavy-bodied paints like oils and acrylics, and for adding texture.
The handle of the brush and its length also play an important role. The handle is usually wooden, less often it is made of plastic. The most expensive wooden handles are those made of specially dried wood. The length of the handle also determines the use of the brush. Longer handles are mainly used for painting on an easel - traditionally acrylic or oil paints. The shorter ones are suitable for painting on a table, such as watercolor paints.

CZK version
Úvod do světa štětců
Každý začínající umělec si láme hlavu nad tím, jak správně začít a především, jak správně vybrat vybavení pro svoji budoucí tvorbu.
Prvním krokem je si určit, jak a čím chci tvořit. Někteří volí malbu (kresbu) uhlem či tužkou, jiní barvami (ať už akvarelem, olejem, či mým oblíbencem akrylem). Dalším krokem je správně zvolit si, na co budu malovat. Všem krokům se budu věnovat v jiných článcích, na které najdete odkazy níže, nicméně nyní se chci věnovat tomu nejzákladnějšímu a to jsou štětce. Než načneme jejich rozdělením podle tvaru a způsobu použití, musíme se s nimi nejdříve pořádně seznámit.
Části štětce aneb poznej svůj štětec
Všechny štětce se skládají ze tří částí - štětiny, kování (násadec) a rukojeť.

Štětiny máme buď syntetické nebo přírodní.
Syntetické štětiny jsou vyráběny převážně z taklonu, což jsou speciálně upravená vlákna z nylonu a nebo z polyesteru. Terpentýn a ředidla obsažená v olejových barvách mohou některé syntetické štětiny zničit, proto se u těchto barev preferuje používání štětin přírodních. Naopak malíři, kteří malují barvami na vodní bázi, stále častěji preferují syntetické štětiny.
Přírodní štětiny jsou vyráběny ze srsti zvířat. Nejčastěji používané štětiny se získávají ze sobolí nebo prasečí srsti. Dalšími zvířaty mohou být například veverky, kozy, poníci nebo jezevci. Volba štětin se samozřejmě odvíjí od jemnosti srsti zvířete. Přírodní štětiny musíme tedy dále rozdělit na ty s jemným vlasem (např. sobí nebo veverčí chlup) a na ty s hrubým (např. prasečí).

Jemný přírodní vlas se vyznačuje především jemným zúženým hrotem a bříškem. Přirozený tvar bříška umožňuje štětci držet více barvy i vody (nebo jiného média) a tím pádem lze nanášet barvu rovnoměrně. Přírodní jemný vlas je ideální pro aplikaci tenké vrstvy barvy a pro detailní práce.

Hrubý vlas je naopak tuhý, hrubý a štětiny mají často "roztřepené konečky", nicméně dokáží držet hodně barvy. Tyto hrubé štětiny jsou vhodné pro podkladové vrstvy, pro přidávání textury. Tento typ štětce je vhodný pro olejové a akrylové barvy.
Rukojeť štětce a její délka hraje také významnou roli. Zpravidla bývá rukojeť dřevěná, méně často bývá i z plastu. Nejdražšími dřevěnými rukojeťmi jsou ty ze speciálně vysušeného dřeva. Délka rukojetě nám také určuje využití štětce. Delší rukojetě slouží převážně pro malbu na malířském stojanu - tradičně akrylovými nebo olejovými barvami. Ty kratší jsou zase vhodné pro malbu na stole, jako je například akvarelovými barvami.

Reference:
Kommentare