Jak správně pečovat o štětce - čištění, manipulace a skladování
- Tereza Tošovská
- Dec 27, 2020
- 4 min read
Nedávno jsem si koupila štětce a byly docela drahé. Řekla jsem si totiž, že je na čase postoupit na další úroveň a tím pádem je potřeba koupit si i kvalitnější vybavení. Měla jsem z nich samozřejmě obrovskou radost, ale pak mé myšlenky velice rychle sklouzly k jejich ceně a jak předejít tomu, abych si za měsíc musela kupovat nové. Odpověď je naštěstí prostá a tkví v jejich péči. Proto jsem sedla k počítači a sama se začala vzdělávat. Nicméně je ale nutné podotknout, je fakt, že každá věc má svoji životnost, ať už se o ni staráme jakkoliv. Není proto třeba smutnit hned nad každým štětcem, kterým nám "dosloužil" - splnil svůj účel, buďme rádi. :-)
Začneme asi prvním logickým krokem - každého člověka napadne je omýt vodou - a neplete se! Nicméně na jejich péči a celkovou životnost totiž musíme myslet už během samotného malování.
Pamatujte na to, že akrylové barvy jsou na vodní bázi! To znamená, že "čerstvé" jsou ředitelné vodou a tím pádem se i snadněji čistí. Nicméně po jejich zaschnutí se paradoxně stávají voděodolné, proto je důležité vždy pamatovat na to, abychom nikdy nenechali barvu na štětcích plně zaschnout. Pokud se tak stane, je možné je ještě zachránit, ale štětec už nebude stejný jako předtím.
V tomto článku si řekneme všechny důležité kroky, abychom své štětce udržely co nejdéle jako nové.
1. (Ne)odkládání štětců do nádobky s vodou
Nikdy, opakuji, NIKDY, nenechávejte štětce odložené štětinami dolů přímo v nádobce. Nádobka s vodou má sloužit pouze pro omytí štětce, nikoliv jako odkládací místo. Jak můžete vidět na obrázku níže, štětiny jsou ohnuté a nedrží svůj původní tvar. Při delším stání může být deformace trvalá.

Správný postup je takový, že štětec omyjete, nejlépe tak, abyste štětinami nedrhly o dno nádobky, poté se zbavíte přebytečné vody a následně štětec odložíte buď na papírovou utěrku nebo na podstavec k tomu určený, jako je ukázáno na videu;
Pokud nechcete zběsile máchat štětcem ve vodě, jako to dělám já ve videu, lze si pořídit do své nádobky i takovou šikovnou pružinku podobnou té, jakou máte např. v shakeru. Štětec se o ni krásně očistí.
TIP: Než necháte štětec uschnout, zkuste ho co nejvíce vytvarovat do původního tvaru. Tím si déle udrží svůj tvar i při častém používání.
3. Čištění štětců
U barev ředitelných vodou (akryl, akvarel) je to v základě teplá voda ve které štětce vypereme, můžeme v kombinaci pro perfektní dočištění použít mýdlo na přírodní bázi, jenž vlákna štětců vyživuje a tím prodlužuje jejich životnost a zároveň usnadňuje čištění.
U olejových barev používáme pro vyčištění ředidla (či přímo "čistič štětců" nebo líh) určená speciálně pro olejové barvy. Každopádně pro kvalitní dočištění používáme kombinaci teplé vody, suché utěrky, přírodního mýdla a kvalitního vysušení.
TIP: Vysušení štětce zásadně provádíme ve vodorovné poloze, protože ve svislé poloze se voda dostává k dřevěné násadce a ta následně uhnívá.
TIP: Po vysušení je možno na vlákna štětce aplikovat arabskou gumu, aplikaci provedeme prsty a vytvarujeme štětec do původního tvaru. Arabská guma jednak ochraňuje samotná vlákna, ale hlavně má důležitou funkci neustále tvarovat vlákna, tak aby byl zachován tvar, který měl štětec při zakoupení.

Univerzální čistič pro olejové a akrylové barvy

Mýdlo na bázi medu

Arabská guma
4. Barva mi na štětci zaschla - co teď?
Bohužel se občas stane situace, kdy necháme barvu na štětci zaschnout. Až si zanadáváme, a spočítáme, kolik jsme právě vyhodili peněz oknem, vrhneme se na záchranu.
"První pomoc" spočívá v namočení štětce do nádobky s nějakým prostředkem určeným přímo na čištění štětců (např. líh, ředidlo, netoxický čistič štětců). Nechte štětec ponořený v nádobce cca den až dva, avšak minimálně pár hodin - usoudíte sami dle potřeby (u olejových barev je potřeba být opatrnější. Olejové barvy a zacházení s nimi je choulostivé - čím méně času stráví v ředidle či rozpouštědle, tím pro štětce lépe). Poté štětec vyjměte a omyjte opět čistým prostředkem a vodou.
Způsoby vhodné POUZE pro Akrylové barvy
Zjemňovač prádla (aviváž):
1) Do připravené nádobky s teplou vodou vlijete pár kapek aviváže (opravdu stačí velmi málo) a promícháme.
2) Před ponořením štětce do nádobky se pokusíme odstranit co nejvíce zaschlé barvy ze štětce.
3) Jemně máchejte štětec v nádobce, dokud z něj nezačne barva odpadávat na dno nádobky.
4) Štětec pak ještě dodatečně opláchněte tekoucí teplou vodou a osušte papírovou utěrkou. Nezapomeňte štětce nechat schnout v horizontální poloze, aby se nám nedeformovaly štětiny!
TIP: Zjemňovač prádla může být dobrý i mimo čištění. Při opakovaném použití změkčovače se hrubé štětiny zjemní. To může mít za následek prodloužení jejich životnosti, protože štětiny budou více poddajné a nebudou se tolik lámat.
Ocet (jakýkoliv bílý)
1) Vlijte ocet do rendlíku a přiveďte k mírnému varu.
2) Poté vložte štětec do rendlíku a nechejte ho v něm alespoň 20 minut.
3) Po 20 minutách jej vyjměte a omyjte teplou mýdlovou vodou a prsty se pokuste barvu ze štětce sundat.
4) Znovu upláchněte, tentokrát čistou vodou bez mýdla a nechejte uschnout vodorovně na papírové utěrce.
Dětský olejíček
1) Namočte štětec do dětského olejíčku a nechejte ho v něm odstát cca 5 - 10 minut.
2) Poté štětec pořádně omyjte teplou vodou a mýdlem.
Desinfekční roztok
1) Ponořte štětec do desinfekce a nechte chvíli odstát. Barva by měla jít poté snadno dolů.
Upozornění! - Desinfekce může štětce vysušit. Doporučuje se štětce ještě následně ošetřit mýdlem (speciálním mýdlem určený pro štětce - viz výše) či aviváží pro zjemnění štětin.
5. Skladování štětců
Skladování štětců není nic složitého. Jediným a nejdůležitějším pravidlem je, aby štětce nestály směrem dolů, tj. na svých štětinách. To totiž působí jejich deformaci, která bývá definitivní. Dobré je také pamatovat na to, aby nebyly uskladněny na místě, kde se příliš práší.
Štětce lze skladovat v hrníčcích či vysokých sklenicích, ve stojanech přímo určených pro štětce... zde se opravdu meze nekladou.
Reference:
+
Comments